Вести:

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи нема да присуствува на конференцијата во Бања Лука, Босна и Херцеговина за Западен Балкан, бидејќи Косово не е покането, потврдуваат од СЕП. Од Владата посочуваат дека се работи за лична процена на вицепремиерот. – Вицепремиерот Бујар Османи има донесен ...

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 дена две лица, кои на интернет поставија свои фотографии во јапонски униформи од Втората светска војна. Властите соопштија дека двајцата мажи пристигнале во Нанкинг за време на Кинеската нова година, а дека фотографиите биле снимени пред бункерот што ...

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин беше избрана за координаторка на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата, на денешната конститутивна седница на групата, во Собранието на Република Македонија. Во своето обраќање пред присутните пратеници, претставници од невладините организ ...

Во емисија за политички прашања што се емитувала во живо на руската телевизија НТВ дошло до тепачка меѓу укрански политиколог и водителот на емисијата. До физичката пресметка дошло по расправата за ситуацијата во источна Украина. Најпрво вербалната пресметка почнала меѓу украинскиот политиколог Дмит ...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека САД вовеле нов пакет санкции кон Северна Кореја, кои, како што рече, се најголем што кога и да било досега се воведени кон Пјонгјанг. – Денеска ги воведовме досега најтешките санкции кон таа земја. Искрено се надевам дека од сето тоа ќе прои ...

ВМРО-ДПМНЕ реагира на соопштението на СДСМ во врска со видео-обраќањето на Христијан Мицкоски. „Однесувањето на СДСМ како да се паднати од Марс е смешно. Тие 9 месеци управуваат со државата и имаат апсолутна власт. Денес сме февруари 2018та година, 9 месеци откако СДСМ формира влада и апсолутната вл ...

Ирена Стерјовска и Љуми Беќири се казнети со казна од по 100 евра за нивната герила акција во Театар Комедија. Во решението на МВР се вели дека тие го нарушувале јавниот ред и мир со викање, карање и непристојно и дрско однесување на јавно место. – Прекршочната се однесува на пријавата на поранешнат ...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на маргините на конференција на која учествува во Брисел, оствари средба со својот белгиски колега, Дидие Рејндерс. Разговорот, кој траеше околу половина час, беше втора средба помеѓу Димитров и Рејндерс, по средбата во Софија. Димитров го информирал ...

„Корупцијата е одлика на владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски ги брани криминалните политики на Никола Груевски коишто нанесоа огромна штета на државата и општеството и коишто граѓаните ги поразија. Последниот извештај на Транспаренси интернешенл се однесува на состојбите в ...

Дирекцијата за заштита и спасување иако подготвена, не излезе на терен во потрага по планинарите Александар Миновски и Калина Велевска, кои пред две недели беа исчезнати, а потоа најдени мртви на планината Кајмакчалан. Двајцата планинари, беа пронајдени на македонска територија од каде мртвите тела ...

Македонија

Свет

Loading…