Вести:

В.Ц.(49) од Скопје во Полициската станица Гази Баба, вчера во 13 часот пријавил дека истиот ден околу 11.00 часот пред влезна врата на средно училиште на бул. „Александар Македонски“, неговиот 17-годишен син бил физички нападнат од страна на П.Л.(37), вработен во обезбедување на училиштето. П.Л. го ...

Либанскиот претседател Мишел Аун денеска пристигна во Багдад во еднодневна посета – прва официјална посета по повеќе децении. – Тој ќе се сретне со ирачкиот колега Фуад Масум, изјави портпаролот на претседатеската администрација во Ирак. Предвидени се средбите со премиерот Хајдер ал Абади, со претсе ...

Разузнавачките служби на Заедницата на независни држави (ЗНД) веруваат дека терористичката група Исламска држава ќе се обиде да ја преземе трговијата со хероин во Авганистан, изјави директорот на Противтерористичкиот центар на членките – ЦИС. – Во согласност со информациите што ги добивме од нашите ...

Во двата нови случаја на бременост на малолетнички, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје, нема злоставување или сексуална експлоатација. Тие забремениле откако своеволно имале односи со штитеници од установата со кои биле во врска, информираат од Министерство ...

Одлуката на Комисијата при Министерството за внатрешни работи да ме казни за учество во шарената револуција ја сметам за скандалозна бидејќи не е утврдена фактичката состојба дека јас како личност сум одговорен. Не е утврдено со кој вид боја, со кој балон и на кој начин сум ја оштетил фасадата на Со ...

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите. Во Македонија 63 отсто од возачите користеле мобилен телефон додека возеле. Младите возачи до 30 години, двапати повеќе користат мобилен телефон додека возат од в ...

Околу илјада гневни луѓе упаднале во полициска станица во Индија од каде извлекле двајца осомничени за силување и убиство на петгодишно девојче и ги линчувале. Еден полицаец изјави дека при упадот се повредени 15 полицајци. Тој наведе дека гневните луѓе прво барале од полицијата да им ги предаде осо ...

Триесет и седум лица починале од грип во Романија, информира Националниот центар за надзор на заразни болести при Националниот институт за јавно здравје. Последните две жртви на грип не биле вакцинирани и имале здравствени проблеми и пред тоа. Станува збор за 61-годишна жена од областа Бихор и 84- г ...

Поефикасно и инклузивно функционирање на Собранието, целосно институционално јакнење и унапредување на неговата законодавна и надзорна функција, како и приближување до граѓаните, граѓанските организации и маргинализирани групи, има за цел Меморандумот за десетгодишна соработка меѓу Швајцарија и Маке ...

Агенцијата за медиуми ја запре постапката за одземање на дозволата за работа за телевизија „Алфа“. На седницата одржана минатата седмица Советот на Агенцијата донесе пет решенија за запирање на покренатите постапки за одземање на дозвола за телевизиско и радио емитување на следниве радиодифузери: ТР ...

Македонија

Свет

Либански претседател во посета на Багдад

Либанскиот претседател Мишел Аун денеска пристигна во Багдад во еднодневна посета – прва официјална посета по ...

Loading…