Вести:

Русија предупредува дека Ал-Нусра и Белите шлемови подготвуваат напад со хемиско оружје во Идлиб

Групата Џабхат ал-Нусра заедно со организацијата Бели шлемови подготвуваат напад со хемиско оружје во Идлиб, предупреди Рускиот центар за помирување на спротивставените страни во Сирија, откако примиле телефонски повик со предупредување.

– Жител на Серакеба, населба во сириската провинција Идлиб, синоќа по телефон го предупреди рускиот Центар за помирување дека може да биде изведен напад со хемиско оружје, со цел да се обезбеди снимка на еден странски ТВ канал, се наведува во соопштението на Центарот.

Припадници на групата Џабхат ал-Нусра вчера со три автомобили во Серакеб донеле повеќе од 20 буриња со отровен гас хлорин и опрема за лична заштита.

Од Центарот наведуваат дека пријавувачот кажал оти припадници на Бели шлемови носеле опрема за лична заштита, додека вежбале пружање прва помош на цивили.

Повикувачот тврдел дека Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts