Вести:

Тилерсон: Турската операција во северна Сирија ја ослабна борбата против ИД

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека турската операција против сириските Курди во северна Сирија ја ослабнува борбата против џихадистичката група Исламска држава.

Тилерсон изјави дека меѓународната коалиција ја прекинала борбата против ИД во источниот дел на Сирија поради операцијата на Анкара, бидејќи курдските сили се пренасочиле кон Африн.

Државниот секретар истакна дека ќе разговара со турските власти за тоа како да се продолжи борбата против ИД.

Тилерсон: Турската операција во северна Сирија ја ослабна борбата против И Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts