Вести:

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

„Трансверзалец“ пред јавноста ќе излезе заедно со Планинарскиот сојуз на Македонија, а до тогаш ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави и да ја коментираат трагедијата.

По овој немил настан, јавноста бара воведување на построги услови при организирање на планинарските тури. Групата која ја искачувала планината Ниџе подлежи под жестоки критики поради недоволната опременост која ја имале во моментот.

Калина Велевска и Александар Миновски викендов беа пронајдени на врвот Кајмакчалан од страна на грчките служби з Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts