Вести:

Шулц си поднесе оставка од претседателската функција во СПД

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД).

СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц. До тогаш партијата ќе ја води градоначалникот на Хамбург, Олаф Шолц.

Според партиски извори, најсериозен кандидат за нов претседател на СПД е претседателката на парламентарната група, Андреа Налес.

СПД имаше најслаби изборни резултати на изборите минатиот септември, по што Шулц најави дека нема да влезат во нова коалиција за широка влада со конзервативците на Ангела Меркел. Сепак по неуспехот на Меркел да формира влада, Шулц го промени ставот и реши да започне преговори за нова владина коалиција.

Социјалдемократите постигнаа договор со конзервативниот блок, за кој на внатрепар Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts