Вести:

Би-би-си: Во американски воздушни напади загинати и руски војници

Најмалку двајца руски борци се убиени во минатонеделните американски воздушни напади во североисточниот дел од Сирија, а Би-би-си наведе дека, најверојатно, се работи за платеници што биле најмени од приватна воена фирма која соработува со сириската провладина војска.

Русија засега не ја потврди смртта на војниците за што најпрвин пишуваа американски војници, туку истакна дека такви вести не треба да се третираат како примарни извори.

САД соопштија дека во минатонеделните напади биле убиени над 100 борци, а американскиот министер за одбрана, Џим Матис, истакна дека наспроти медиумиските написи, нема потврда дека меѓу убиените се и руски платеници.

„Не можам да го потврдам тоа, не сме слушнале ниту збор за тоа од централната команда или од Пентагон“, рече Матис.

Стотина борци поврзани со сирискиот претседател Башар ал-Асад нападнале позиции на Сириските демократски сили, кои ги поддржуваат Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts