Вести:

ВИДЕО: САД со дрон уништија руски тенк во Сирија

Американско беспилотно летало во Сирија уништило тенк Т-72 во текот на викендот. Станува збор за познат тенк кој се произведува во Русија, а бил уништен во напад врз силите кои се борат на страната на претседателот, Башар ал-Асад.

Нападот се случил во неделата недалеку од местото Ал Табијех.

Генералот Џефри Хариган од воздухопловните сили на САД, одбил да шпекулира кој бил во тенкот за време на нападот. Еден американски официјален претставник, кој посакал да остане анонимен, изјавил дека при нападот врз тенкот загинале најмалку двајца војници на владината војска.

Американската армија соопшти дека тенкот бил уништен Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts