Вести:

Макрон: Ќе ја нападнеме Сирија доколку користела хемиско оружје

Францускиот претседател Емануел Макрон му се закани на сирискиот режим дека Фрација ќе изведе напади во земјата доколку се докаже дека било користено хемиско оружје.

„Ќе го нападнеме местото од каде што било лансирано хемиското оружје“, рече Макрон. Меѓутоа, додаде дека француските власти засега не пронашле несоборливи докази дека било користено такво оружје.

Би-би-си потсетува дека изјавата на Макрон следува по обвинувањата дека против цивилите во Сирија се користело забрането хемиско оружје.

Само во јануари се појавија пет извештаи за употреба на такво оружје, а минатата седмица светот го обиколија сл Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts