Вести:

Поранешен претседател на Гватемала уапсен за корупција

Поранешниот гватемалски претседател Алваро Колом и неговиот поранешен министер за финансии Хуан Алберто Фуентес Најт, кој е актуелен претседател на невладината организација Оксфам Интернешнл, се уапсени во Гватемала во рамки на истрагата за корупција, соопшти гватемалското обвинителство.

Веста за апсењето на претседателот на Оксфам е нов удар врз оваа британска хуманитарна организација, која веќе е вмешана во скандал со проститутки на Хаити, поради кој во понеделникот оставка поднесе нејзиниот помошник генерален директор Пени Лоренс.

Шеесет и шестгодишниот Колом, кој беше гватемалски претседате Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts