Вести:

Почина данскиот принц Хенрик на 83-годишна возраст

Данскиот принц Хенрик, сопруг на кралицата Маргарета Втора, починал во вторникот вечерта во својот дом, објави кралското семејство.

Принцот Хенрик имал 83 години и умрел во сон во замокот Фреденсборг, северно од Копенхаген. Кралицата и нивните синови биле со принцот во моментот на неговата смрт. Хенрик бил пренесен од болница во замокот за таму да ги мине своите последни денови.

Принцот бил хоспитализиран на крајот од минатиот месец поради инфекција на белите дробови, а во 2017 година му била дијагностицирана деменција. Принцот Хенрик е роден во Франција во 1934 година и се оженил со тогашната принцеза Маргарета во 1967 година.

Маргарета станала кралица во 1972 година, а принцот Хенрик не го криел своето незадоволство поради тоа што не бил именуван за крал. Тој беше познат по својата љубов кон храната, виното и поезијата. Во 2016 објави дека се пензионира и оттогаш честопати минуваше време во своето лозје во Франција.

Ми Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts