Вести:

САД бараат Иран да ја напушти Сирија, Техеран го бара истото од Вашингтон

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон го повика денеска Иран да ги повлече своите сили и милиции од Сирија.

– САД се многу вознемирени од неодамнешната конфронтација во Сирија помеѓу Иран и Израел, изјави Тилерсон за време на посетата на Јордан.

Тој оцени дека САД имаат „далекусежен мировен план за Блискиот Исток“, кој е разработуван со месеци.

– Претседателот Доналд Трамп останува посветен на мировниот процес, истакна Тилерсон по средбата со министерот за надворешни работи на Јордан, Ајман Сафади.

САД бараат Иран да ја напушти Сирија, Техеран го бара истото од Вашингтон was last modified: February 14th, 2018 by Ана

Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts