Вести:

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Според него, државите од антиџихадистичката коалиција треба да решат како да постапат со џихадистите. Тој прецизира дека НАТО ја поддржува коалицијата, но не учествува во нејзината работа, освен со доставените авиони-радари.

По повод дводневната средба на министрите за одбрана на Алијансата која почна денеска, генералниот секретар истакна дека се очекуваат одлуки за промени во команда Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts