Вести:

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал Хура“.

Тилерсон рече дека главната цел на САД во Сирија е целосно уништување на ИД, но Вашингтон исто така не сака да дозволи конфликт меѓу другите сили на територијата на земјата.

– САД не сакаат продолжување на граѓанската војна во Сирија. Затоа, присуството на Соединетите Американски Држави треба да стане стабилизирачки фактор кој ќе придонесе за женевскиот преговарачки процес под покровителство на ОН. Овие преговори ќе му овозможат на сирискиот народ Повеќе прочитајте на оригиналната страна која ни овозможува да преземеме дел од информацијата:

Loading…

loading…


About The Author

Related posts